نمایشگاه زردِ خفته؛ ساسان ابریآینه‌ها
۱۳۹۲/۱۰/۰۵

نمایشگاه انفرادی عکس ساسان ابری با عنوان «زردِ خفته» از جمعه ششم دی‌ ۹۲ در گالری آران گشایش می‌یابد.

در این نمایشگاه ۲۲ عکس به نمایش در‌می‌آید که هر یک در ابعاد و با تکنیک گوناگون (عکاسی پولاروید و چاپ دستی) ارائه می‌شوند؛ کوچک‌ترین آن‌ها در ابعاد ۲۴×۲۴ سانتی‌متر و بزرگترین آن‌ها در ابعاد ۲۶۰×۱۱۰ و ۱۷۰×۸۲ سانتی‌متر خواهد بود.

ساسان ابری در بیانیه‌ای برای این آثار می‌نویسد: «درگوشه کنار این کلان‌شهر، پرآشوب و مدام درحال تغییر، که به نامِ توسعه کالبد تاریخی‌اش را شخم می‌زند، از بین می‌برد، آن را تکه‌تکه می‌کند و چیزی بر جای نمی‌گذارد جز مخلوقی عجیب، معدودی درخت سرک کشیده‌اند. درختانی اغلب از نوع کاج که انگار در سایه‌ی خود چیزی را پنهان کرده و از آن محافظت می‌کنند. آن‌ها پاسدار گذشته‌اند‌، پاسدار حجم‌هایی در قلمرو زمان از دست رفته، زمانی که هنر در چینش و بالا رفتن جزیی‌ترین آجر‌ها نیز رعایت می‌شد. آجرهای زرد، خفته در دیوارهای ساکت نا‌مسکون کاج‌ها نشان اصلی این خانه‌‍‌ها هستند. آن‌ها از دور خبرت می‌کنند که سازه‌ای را دوره کرده و در پناه گرفته‌اند، سازه‌ای خفته.

حجم‌هایی از نفس افتاده اما زیبا که هویت دارند، که زنده‌اند. صدایی از آنها به گوش می‌رسد. صدای زردکمرنگ. صدای کلاغ‌ها و گنجشکان، صدای رعد و برق و شره‌های بی‌امان باران، صدای بوق‌های متوالی چند نسل اتومبیل و بلدوزرها، صدای اره برقی‌ها و هجمه‌ی خشمگین آهن و سیمان که نزدیک و نزدیکتر می‌شوند...»

ساسان ابری متولد ۱۳۶۳ در تهران است و در زمینه‌ی عکاسی و ساخت ویدئوآرت فعالیت دارد. عکس‌های او تاکنون در چند نمایشگاه گروهی در گالری‌های آران، گلستان، راه ابریشم، ماه‌مهر و همچنین در یازدهمین دوسالانه‌ی عکس ایران به نمایش درآمده است.

 

گشایش: جمعه ششم دی‌ماه ۹۲ – ساعت ۱۶ تا ۲۰

نمایشگاه تا ۱۸ دی‌ماه ۹۲ جاری از ساعت ۱۱ تا ۱۹ دایر است.

گالری جمعه‌های غیرافتتاحیه تعطیل است.

گالری آران، خردمند شمالی، کوچه‌ی دی، شماره ۱۲

منبع: عکاسی | Akkasee



به اشتراک بگذارید: