نمایشگاه عروسان مخبرالدولهآینه‌ها
۱۳۹۳/۰۳/۰۵

روز جمعه نهم خرداد، نمایشگاه تهمینه منزوی با عنوان عروسان مخبرالدوله در گالری راه‌ابریشم گشایش می‌یابد.

منزوی درباره نمایشگاه عروسانِ مخبرالدوله نوشته است: «پل چهارراهِ مخبرالدوله، چهارطرفِ چهارراه را به هم متصل مى‌کرد. وقتى بالاى پل ایستادم، رو به ضلعِ جنوبى به کوچه اى پر از لباسِ عروسى فروشى خیره شدم. کمى راست‌تر روبهِ رویم، ساختمانى حداقل مربوط به صد سالِ پیش.

ویترینى داشت که جلویش را برگ‌هاىِ درخت پوشانده. رمز و رازى در معمارى این ساختمان بود که باورم نمى‌شد، این مکان متعلق به تهران است. برایم عجیب بود که چه کسانى داخل این ساختمان هستند و پنجره‌هاى آن را با لباسِ عروس مزین کرده‌اند.

به قول بهمن جلالى مانند روح‌هایى بودندکه از بالا نظاره‌گر آدم‌هاى روى پل بودند. از پله‌هاى تنگ و باریک ساختمان بالا رفتم، متوجه شدم داخل ساختمان دوزندگان هستند؛ پسرانى جوان از طبقه‌ىِ کارگر که به شوقِ کام ورزیدن، براى دخترانى لباسِ خیال مى‌دوزند و سالنى با انبوهى از لباسِ عروس. فضایى ناآشنا، غریب و خاموش.

کارگاه‌هاى دوزندگى مخبرالدوله محیطى مردانه در ظاهرى زنانه شکل گرفته همراه با صداى رادیوىِ پیرمرد، صداىِ خندان پسرک بالا‌تنه‌دوز یا صداىِ قیچىِ مردِ حریرى.»

در یادداشتی دیگر آناهیتا قبادیان مدیر گالری راه ابریشم درباره این نمایشگاه و تهمینه منزوی نوشته است:

«تهمینه منزوی در مسیر فعالیت‌های خود در زمینه‌ی عکاسی همکاری با راه‌ابریشم را انتخاب کرده است. او که تنها ٢٦ سال دارد به جرات یکی از پرکارترین و جسورترین عکاسان نسل جوان است. یکی از موضوعات عکاسی تهمینه منزوی"عروسان مخبرالدوله" است که تاکنون در ایران دیده نشده ولی در حال حاضر در موزه‌ی هنرهای معاصر شهر پاریس به نمایش گذاشته شده است. فستیوال عکاسی" هد آن" Head on  در شهر سیدنی استرالیا هم این مجموعه را در میلزگالریMills Gallery  میزبانی می‌کند. این مجموعه در ماه‌های آینده در دو فستیوال بین‌المللی دیگر در کره‌جنوبی و ایتالیا حضور پیدا خواهد کرد.

تهمینه منزوی حدود ٧ سال است که عکاسی می‌کند. او به قصد روایت داستان‌های تصویری‌اش به گوشه و کنار شهر می‌رود و در نهایت از موضوعی عکاسی می‌کند که هر کدام از ما به کرات دیده‌ایم و چیزی برای بازگو کردن در آن پیدا نکرده‌ایم.»

 

افتتاحیه: جمعه ۹ خرداد 

ساعات بازدید گالری: ۱۱خرداد  تا ۴ تیر یک شنبه تا ۴ شنبه ساعت ۱۵ تا ۱۹

پنج شنبه و جمعه ساعت ۱۶ تا ۲۰

گالری شنبه‌ها تعطیل است.

نشانی گالری راه ابریشم: خیابان لواسانی (فرمانیه غربی)، بین شهروند و خشکشویی فرمانیه، شماره ۱۰۳

 

منبع | عکسخانهبه اشتراک بگذارید: