نمایشگاه شادی قدیریان و تهمینه منزوی در بوستون۱۳۹۳/۱۲/۰۶

نمایشگاه مشترکی از آثار شادی قدیریان و تهمینه منزوی در گالری رابرت کلاین در بوستون آمریکا در حال برگزاری است.

در این نمایشگاه که از 17 بهمن (6 فوریه) آغازشده دو مجموعه‌ی قاجار و رنگی باش از شادی قدیریان و سه مجموعه‌ی آینه‌های بازار مشهد، تینا و عروسان مخبر الدوله از تهمینه منزوی ارائه‌شده است.

قدیریان و منزوی متعلق هر دو از شاگردان بهمن جلالی، عکاس فقید و یکی از مهم‌ترین اساتید عکاسی ایران بوده‌اند.

 

از مجموعه‌ی قاجار | 1377 © شادی قدیریان

 

شادی قدیریان از عکاسان شناخته‌شده ایرانی در جهان است. او با استفاده از عکاسی برای کشف زندگی معاصر در جامعه پس از انقلاب ایران، با تمرکز ویژه بر نقش زنان با عکاسی صحنه‌پردازی آثارش را خلق می‌کند.

 

از مجموعه‌ی رنگی باش | 1381 © شادی قدیریان

 

بدون تردید مجموعه‌عکس قاجار (1377) در موفقیت بین‌المللی شادی قدیریان نقشی مهم داشته، مجموعه عکسی  که در آن زنان با چادرهایی بلند و سیاه و لباس‌هایی از دوره‌ی قاجار، در محيطی سنتی، در کنار نمادهای زندگی امروز چون يک قوطی پپسی، روزنامه و تلویزیون و دوچرخه و ... قرارگرفته‌اند.

هر دو مجموعه‌ی قاجار و رنگی باش (1381) را می‌توان پرتره‌هایی دانست که به بررسی وضعیت در حال تغییر پوشش زنان در ایران می‌پردازد.

 

از مجموعه‌ی آینه‌های بازار مشهد | 1387 ©تهمینه منزوی

 

تهمینه منزوی عکاس جوانی‌ است که از سال 1384 به‌عنوان یک عکاس مستند شروع به کارکرده است.

عکس‌های منزوی با رویکرد مستند به موضوعات اجتماعی حال حاضر ایران می‌پردازند. از تهمینه منزوی که از سه مجموعه‌ی سیاه‌وسفید بانام‌های آینه‌های بازار مشهد، تینا و عروسان مخبر الدوله بر روی دیوار این گالری رفته است.

در مجموعه‌ی آینه‌های بازار مشهد او با به‌کارگیری آینه‌ای در سطح بازار شلوغ مشهد به انعکاس تصویری از چهره جامعه ایران می‌پردازد.

 

از مجموعه‌ی عروسان مخبرالدوله | 1391 ©تهمینه منزوی

 

در مجموعه‌ی عروسان مخبرالدوله که تازه‌ترین کار تهمینه منزوی است به بررسی چرخه‌ی تولید لباس عروس ایرانی می‌پردازد. لباس‌هایی که عموما در کارگاه‌هایی کوچک و توسط مردان دوخته می‌شود.

او در معرفی این مجموعه‌اش نوشته است:«پل چهارراهِ مخبرالدوله، چهارطرفِ چهارراه را به هم متصل می‌کرد. وقتى بالاى پل ایستادم، رو به ضلعِ جنوبى به کوچه‌ای پر از لباسِ عروسى‌فروشى خیره شدم , ویترینى داشت که جلویش را برگ‌های درخت پوشانده. رمز و رازى در معمارى این ساختمان بود که باورم نمی‌شد، این مکان متعلق به تهران است. برایم عجیب بود که چه کسانى داخل این ساختمان هستند و پنجره‌های آن را با لباسِ عروس مزین کرده‌اند.»

 

از مجموعه‌ی تینا | 1389-1391©تهمینه منزوی

 

منزوی در پروژه‌ی تینا طی یک دوره‌ی ‌دوساله به کندوکاو زندگی غم‌انگیز فردی می‌پردازد که تغییر جنسیت داده و اکنون تینا نام دارد.

این نمایشگاه  تا هشتم فروردین 94 در  گالری رابرت کلاین برپاست.

گالری رابرت کلاین در شهر بوستون یک گالری خصوصی است که از ابتدای دهه هشتاد توسط رابرت کلاین راه‌اندازی شده و اکنون یکی از مراکز معتبر‌ عرضه‌ی آثار هنری و عکاسی دنیاست.

 

 •  مجموعه عکس قاجار از شادی قدیریان را این‌جا ببنید.

 •  مجموعه عکس تینا از تهمینه منزوی را این‌جا ببنید.به اشتراک بگذارید: