موقعیت منجمد؛ نمایشگاه صمد قربان‌زاده در گالری محسن۱۳۹۴/۰۲/۲۹

نمایشگاهی از عکس‌های صمد قربان‌زاده با عنوان موقعیت منجمد از جمعه اول خرداد در گالری محسن برگزار می‌شود.

در این نمایشگاه ۱۵ عکس فتومونتاژ در ابعاد 100×70 سانتی‌متر با چاپ شیمیایی روی کاغذ عکس ارائه می‌شود.

 

در بخشی از متن نوشته‌شده در کاتالوگ نمایشگاه به قلم علیرضا میرزایی آمده است:

«عنصری که نقش وحدت دهنده‌ی آخرین مجموعه صمد قربان‌زاده را به دوش می‌کشد دودی است که در دوردست‌های قاب عکاس خودنمایی می‌کند. دودی از آتشی برافروخته که به‌مثابه مازاد و ته‌مانده‌ی یک فاجعه‌ی رخ‌داده عمل می‌کند. فاجعه‌ای در حال رخ دادن است اما در دوردست‌ها. ما از ابعاد، شدت، میزان و چرایی آن بی‌اطلاعیم. عکاس ترجیح داده است برای کم کردن شدت هراسِ آن، خودِ رخداد را از چشم بینندگان و اشخاص درون عکس پنهان کند. آنچه مانده است پسماند فاجعه است که در نقش مازادی تهدیدکننده هم خود فاجعه را گوشزد می‌کند و هم نظم نمادینِ سست و لرزانی را که هرلحظه در حال فروریختن است.

در روزگاری که بیش از هرزمان دیگری خشونت نه در خدمت و استقرار امر نمادین که حاصل بازگشتی رادیکال به روزگار پیشازبانی است، واکنش ما به بریدن سرها، به تیرباران زنان و کودکان و نمایش جنگ‌افزارهای بین قارهای بیش از آه یا تأسفی نمادین نمی‌ارزد، مجموعه صمد قربان زاده سعی در نمایشی بی‌کم‌وکاست از آرامش قبل و بعد از طوفان را دارد. طوفانی که هر آن در پشت دیوارهای نمادین سرخوشانه منتظر شمارش معکوس مانده است.»

 

صمد قربان‌زاده (متولد ۱۳۶۳، ارومیه) فارغ التحصیل رشته گرافیک از دانشگاه فردوسی مشهد است. او تا به حال در جشنواره‌‌های مختلفی همچون دوازدهمین و سیزدهمین دوسالانه ملی عکس ایران، دومین دوسالانه عکس دهلی، هفتمین و هشتمین دوسالانه عکس تاشکند، دوسالانه ریودوژانیروی برزیل و … حضور داشته است.

  • گشایش: جمعه 1 خرداد 1394 ساعت 16 تا 21
  •  بازدید: 1 تا 6 خرداد 1394 از ساعت 14 تا 21
  • نشانی: تهران، خیابان ظفر، کوچه ناجی، خیابان فرزان، خیابان نوربخش، بلوار مینا، پلاک ۴۲


به اشتراک بگذارید: