تفریح‌گاه‌ِ آمریکا؛ نمایشگاه آثار هارولد فاینستاینحسن بردال
۱۳۹۳/۰۷/۰۸

نمایشگاه مروری بر آثار شش دهه فعالیت هارولد فاینستاین عکاس صاحب‌نام آمریکایی در مرکز عکاسی برادران لومیر در مسکو در حال برگزاری‌ست.

در این نمایشگاه که از 20 شهریور (11 سپتامبر) آغاز شده، بیش از صد عکس سیاه و سفید از دوره‌های مختلف کاری هارولد فاینستاین ارائه شده است.

 

 

علاوه بر عکس‌ها، یک دیوار به فتومونتاژهای هارولد اختصاص یافته، از جمله مقاله‌ی تصویری‌اش که سال 1957 درباره‌ی روش ایجاد عکس‌های فتومونتاژ نوشته است. روی دیوار دیگری هم عکس فتومونتاژی از با اندازه‌ی بزرگ ارائه شده است.

 

 

 به گفته‌ی آناستازیا لپیکوا مسئول برگزاری این نمایشگاه، شب افتتاحیه، شبِ فوق‌العاده‌ای بود. چرا که جمعیت مشتاق بسیاری آمده بودند. در حالی که وضعیت سلامتی هارولد به او امکان سفر به مسکو را نداده بود، با این حال او با ارتباط ویدئویی اسکایپ توانست با علاقمندان و بازیدکنندگان نمایشگاه سخن بگوید و نمایشگاه را نیز ببیند.

 

 

هارولد فاینستاین سال 1931 در جزیره کُنی در نیویورک متولد شده است. سال 1946 زمانی که 15 ساله بود کار خود را در عکاسی شروع کرد. چهار سال بعد، ادوارد استایکن،  مدیر وقت بخش عکس موما ـ موزه‌ی هنر مدرن نیویورک ـ و یکی از حامیان‌اش در آن زمان، کار او را برای کلکسیون دائمی موزه خریداری کرد.

هارولد هنگامی که 17 سال داشت به فتولیگ (تعاونی صنفی عکاسان نیویورک در سال‌های 1936تا1951) پیوست. او که به عکاسی خیابانی علاقمند بود با حضور و فعالیت‌ مستمر در خیابان‌های نیویورک به یکی از چهره‌های برجسته در عکاسی خیابانی بدل شد.

 

فاینستاین اولین نمایشگاه خود را در سال 1954 در موزه‌ی هنر آمریکایی ویتنی و سه سال بعد اولین نمایشگاه‌اش را در موزه‌ی هنر مدرن برگزار کرد.

هارولد همچنین به عنوان معلم نیز شهرت دارد. در 20 سال دوره فعالیت اولیه‌اش، به آموزش عکاسی در نیویورک پرداخت. فاینستاین علاوه بر برپایی کارگاه‌های خصوصی در استودیوی خود، در مراکزی چون مدرسه‌ی ارتباطات آنن‌برگ در پنسیلوانیا، مدرسه موزه فیلادلفیا، دانشکده هنرهای تجسمی، دانشگاه ماساچوست، موسسه هنری مریلند، کالج ویندِم و دانشکده صلیب مقدس هم تدریس کرده است.

ای.دی کُلمِن منتقد سابق نیویورک تایمز درباره‌ی او می‌گوید: «او یکی از معدود استادان افسانه‌ای‌ست که با کارگاه‌های خصوصی‌اش در حال شکل دادن به نگاه صدها نفر از عکاسان مشتاق است.»

فاینستاین علاوه بر عکاسی خیابانی و عکاسی مستمر از جزیره‌ی کنی در زمینه‌های دیگری نیز فعالیت داشته است. از جمله عکاسی از وضعیت سربازان در جنگ کره، عکس‌های پرتره و فتومونتاژ.

  

 

 

عکس‌های فاینستاین در مجموعه‌ی موزه‌های بزرگی در سراسر جهان از جمله موزه‌ی هنر مدرن، مرکز بین‌المللی عکاسی، خانه‌ی جورج ایستمن ، موزه‌ی هنرهای عکاسی، مرکز عکاسی خلاق، و موزه‌ی شهر نیویورک به نمایش گذاشته شده است.

همچنین آثار او شامل عکس‌ها و مقالاتش در نشریات مهمی از جمله لایف، اپرچر، بلک اند وایت، کمرا آرتز، نیویورک تایمز، امریکن فتو، مجله‌ی اپرا، عکاسی سالانه، مدرن فتوگرافی و پاپیولار فتوگرافی منتشر شده است.

این نمایشگاه تا 4 آبان (26 اکتبر 2014) در مرکز عکاسی برادران لومیر ادامه دارد. این مرکز که در مسکو واقع شده، از سال 2010 فعالیت‌اش را آغاز کرده و شامل سالن نمایشگاه، گالری عکس، سالن سخنرانی، کتابخانه و فروشگاه است.به اشتراک بگذارید: