نمایشگاه نو-ستالژی؛ بیژن صیفوریآینه‌ها
۱۳۹۳/۰۷/۲۲

نو-ستالژی نام مجموعه‌ای از آثار عکاسی بیژن صیفوری، هنرمند معاصر ایرانی است که از 25 مهرماه 1393 در گالری راه ابریشم به نمایش در می‌آید.

در این نمایشگاه که تا 11 آبان‌ماه 93 ادامه دارد 34 اثرِ یک، دو و سه لتی به نمایش در می‌آیند. کتاب این مجموعه نیز هم‌زمان با نمایشگاه ارائه می‌شود.

این مجموعه راوی تصاویری از تخت‌جمشید، با نگاه ویژه‌ی هنرمند است. صیفوری، همان‌گونه که در مقدمه‌ی کتاب نو-ستالژی آورده است، با اشاره به جایگاه پارسه یا تخت‌جمشید در ناخودآگاه ایرانی، قاب‌هایی معاصر را در ترکیبی جدید و ویژه ارائه کرده است. او می‌گوید: «پارسه، خود پارادوکسی است بزرگ. پارسه، پرسپولیس یا تخت‌جمشید، این پایتخت باشکوه امپراتوری هخامنشی، پَرهیبی است فرهمند در ناخودآگاهِ جمعیِ ایرانی. رویای گذشته‌ای است پرافتخار در ناکامی ادوار. سندِ برتری تاریخی است به‌رغمِ تلخکامی اعصار. دوهزاروپانصد سال عظمت است، اما فرسوده و فروافتاده. پارسه جمع اضداد است؛ شکوهمند و کلیشه‌، ویژه اما عوامانه. پارسه نوستالژی‌ای‌ست نو.»

 

سرباز 7 | از مجموعه‌ی نو-ستالژی | چاپ روی کاغذ متال | سه لته‌ای، 135 × 90 سانتی‌متر | 1393

 

«نو-ستالژی/ NEOSTALGIA، مجموعه‌ای است حاصل پَرسه‌های دیداری در خرابه‌های کاخ-معبد پارسه که از آغاز، بنا را بر فراموشی کلیشه نهاده است. برداشتِ نگاهِ عکاس، در جستجوی مناسبات زیبایی‌شناختی مألوف خود، قاب‌هایی‌ست 45 × 90 سانتیمتری. لته‌هایی پیشنهادی، اما قابل تغییر و جابه‌جایی در چیدمان نهایی، براساس فضای نصب. قاب‌هایی معاصر، برگرفته از نقش‌ها و حجم‌هایی دوهزاروپانصد ساله. لت‌هایی که گاه به‌تنهایی و گاه در کنار هم، راوی ارتباط اجزای مجموعه‌اند. ارتباطی ریخت‌شناسانه، که با برداشت‌هایی چندگانه، داینامیزمِ دیداریِ معناگرا را فراخوانده است، تا صورت را جان‌بخشد و به‌جنبش درآورد. این‌جاست که چیدمان نماهایی نزدیک از آثاری دور، زایشگر گستره‌ی دیداری جدید است و آفریننده‌ی نوستالژی نو.»

 

 صیفوری متولد 1347 در کردستان ایران، طراح گرافیک، مدیر هنری، عکاس، نویسنده و استاد دانشگاه است. آثار او در نمایشگاه‌ها، موزه‌ها، گالری‌ها، مجموعه‌ها، وب‌سایت‌ها، کتاب‌ها و مجلات گوناگونی در ایران و جهان از جمله آلمان، فرانسه،‌ لهستان،‌ چین، روسیه، چک، ایتالیا، اوکراین، ژاپن، هند، قطر، هنگ‌کنگ، اسلواکی، امارات، تایوان، آمریکا، قبرس، سویس، هلند، افغانستان، بلژیک، پاکستان، پرو، ترکیه، و ‌کانادا به‌نمایش درآمده است.

بیژن صیفوری پیش از این نیز با مجموعه‌ی کاستی همگانی در سال 1390، رکوردِ برترین فروش در نمایشگاه عکاسی معاصر جهان، حراج بونامز 2011 را از آن خود می‌کند. این مجموعه در نمایشگاه‌ها و حراجی‌های دیگری همچون کریستیز، آرت دوبی، حراج تهران و حراج هنر معاصر میلن عرضه می‌شود. مجموعه آثاری مفهومی، برگرفته از ادبیات عرفانی ایران و در جهان اندیشگی مولوی، که به‌گفته‌ی منتقدین اروپایی، بازیابیِ هنرِ گرافیک‌ در جهانِ تکنولوژیکِ امروز است.

 

• افتتاحیه: جمعه 25 مهرماه 93 ـ از ساعت 16 تا 20

• نشانی: تهران، خیابان شهید لواسانی غربی (فرمانیه)، شماره 103، واحد 2

• تلفن: 22727010 - 021به اشتراک بگذارید: