نمایشگاه کنتاکت‌شیت‌های مگنوم۱۳۹۴/۰۷/۰۲

آژانس عکس مگنوم از 20 شهریورماه (11 سپتامبر) اقدام به برگزاری نمایشگاه عکسی با عنوان کنتاکت‌شیت در موزه‌ی عکاسی فوم در آمستردام هلند کرده است.

این نمایشگاه با ارائه‌ی 60 کنتاکت‌شیت و عکس‌های نهایی انتخاب‌شده، مروری دارد بر وقایع مهم هفتادسال اخیر از دهه‌ی 1930 تا 2010.

 

 

بیش از هفتادسال تاریخ جهان از رویدادهای سیاسی اجتماعی، مکان‌ها و مردم. از نبرد نرماندی در جنگ‌جهانی دوم گرفته تا پرتره‌ی مشهور چه‌گوارا و انقلاب دانشجویی سال 1968 فرانسه و پرتره‌های خیابانی نیویورک و انقلاب ایران.

 

ژان گائومی |  زنان محجبه در حال تمرین تیراندازی در حومه تهران | تهران. 1986

 

نمایشگاه کنتاکت‌شیت به‌نوعی دعوت به تماشای دفتر یادداشت‌های روزانه عکاس‌ها است. چیزی که پیش‌تر خصوصی بوده و دور از دید عموم قرار داشت حالا با به نمایش گذاشتن همه‌ی عکس‌های یک رویداد، داستان واقعی آن عکس را نمایش می‌دهد.

همزمان تمام اشتباهات کوچک و بزرگ، بن‌بست‌ها و البته لحظات خوشی را نشان می‌دهند که گاهی بیش از هر چیز حاصل یک تصادف است. اینکه عکس نهایی از ابتدا در ذهن عکاس بوده یا با تکرار حاصل لحظه‌ای آنی و تصادفی است. لحظه‌ی جادویی که عکاس در زمان مناسب، در جای مناسب است و دکمه‌ی شاتر را فشار می‌دهد.

 

 

هیروجی کوبوتا | صخره‌ی طلایی (مکان مقدس بودایی) | برمه ، 1978

 

در این نمایشگاه با نگاه به کنتاکت‌شیت‌های بسیاری از شناخته‌شده‌ترین عکس‌های جهان، می‌توان بینش و روش کار عکاسانش را هم شناخت. روش‌های ثبت عکس، استراتژی و فرآیندهای ویرایشی که در این عکس‌ها استفاده‌شده را هم نمایش می‌دهد. آثاری از نوابغ افسانه‌ای عکاسی جهان مانند هانری کارتیه برسون، الیوت ارویت و اینگه مورات تا آخرین نسل مگنوم همچون جوناس بندیکسن، ترنت بانوان، الساندرا سانگونتی و الک ثاث.

 

استوارت فرانکلین | ایستادن مرد معترض مقابل تانک در تیان آنمن | چین. پکن،  1989 

 

درواقع بسياري از عکس‌های این نمایشگاه به يك نماد تصويري تبدیل‌شده‌اند و جزیی تأثیرگذار از تاريخ فتو ژورنالیسم هستند. كنتاكت شيت هنر شگفت‌انگیز تصمیم‌گیری و انتخاب يک عكس را توسط عكاس نشان می‌دهد كه به‌اندازه جايگاه ويرايش عكس براي انتقال واقعيت اهميت دارد.

 

رنه بوری | پرتره‌ی ارنستو چه‌گوارا | هاوانا ، کوبا

 

در این میان با ظهور عکاسی دیجیتال که روند کار و ماهیت رسانه عکاسی کاملاً تغییر کرده، این نمایشگاه بیش از هر چیز ادای احترام به روش عکاسی آنالوگ و مرثیه‌ای برای این تکنیک هنری روبه‌زوال است.

 

جوزف کودلکا | چکسلواکی. پراگ، اوت 1968

 

در این نمایشگاه منتخبی از آثار 49 عکاس مگنوم به نمایش درآمده، برخی از عکاسان حاضر در این نمایشگاه عبارت‌اند از:

هنری کارتیه برسون، برونو باربی، اریش لسینگ، پل فاسکو، برت گلین، چین-چی چانگ، کرنل کاپا، دیوید هارن، الی رید، جیم گلدبرگ، جوزف کودلکا، مارک پاور، رابرت کاپا، استیو مک‌کوری، توماس هاپکر، عباس‌ عطار، آلساندرا سانگونتی، الکس وب، بروس دیویدسون، بروس گیلدن، کریستوفر اندرسون، دیوید آلن هاروی، دیوید سیمور، دنیس استاک، الیوت ارویت، جورج راجر، هربرت لیست، یان بری، اینگه مورات، جان وینک، لری تاول، لئونارد فرید، مارک ریبود، مارتین پار، مارتین فرانک، الک ثاث و دیگران.

 

 

انتشارات تامس اند هادسن نیز کتاب این نمایشگاه را در سال 2014 با 524 صفحه و اندازه‌ی 8/9 × 9/11 اینچ به چاپ رسانده است.

این نمایشگاه را که آژانس عکس مگنوم با همکاری هنر دی بارد و ناشران THOTH و پشتیبانی بنیاد دموکراسی و رسانه‌ها برگزار کرده تا 18 آذر 94 (9 دسامبر 2015) ادامه دارد.

 

منابع: فوم | مگنوم | آمازون | تامس اند هادسنبه اشتراک بگذارید: