نمایشگاه افق‌ها در نیویورکمترجم: فاطمه بردال
۱۳۹۳/۰۳/۲۳

نمایشگاهی از عکس‌های سزه تسونگ لئونگ هنرمند آمریکایی ـ انگلیسی‌ با عنوان «افق‌ها» از 15 اردی‌بهشت تا جمعه 20 تیر در گالری یوسی میلو نیویورک برپا شده است.

 

 

این نمایشگاه شامل 29 عکس با اندازه‌ی 120×70 سانتی‌متر و چاپ رنگی آنالوگ است که توسط هنرمند با ترتیب خاصی قرار گرفته است.

عکس‌های آقای لئونگ تصاویر وسیع و کم‌نظیری از جهان است. این مجموعه‌ی گسترده شامل عکس‌هایی است از چارچوب‌های مختلف و تازه‌‌ای از زمین. وجود خطِ افق، نقطه‌ی اشتراک و اتصال عکس‌های این مجموعه است به‌طوری‌که چشم‌‌انداز مستمر و بی‌حد و حصری را به مخاطب نشان می‌دهد. به‌طور کلی این تصاویر در حال گسترش محدوده‌ی دید ما هستند، تصاویری فراتر و غیرمنتظره‌تر از مرزها: دشت‌های باز کنیا به حوضه‌ی شمال فرانسه می‌رسد، بیابان‌های کالیفرنیا در مرتعی از فلاندرز ادامه می‌یابد، آپارتمان نمکی بولیوی به خلیج آی اس ای ژاپن منهتی می‌شود.

 

دوبی | 2007 | از سری افق‌ها

 

آقای لئونگ سری عکس‌های افق‌ها را از سال 2001 آغاز کرده و این نمایشگاه حاصل بیش از یک دهه کار او بر روی این پروژه می‌باشد که در مکزیک، کوبا، اسپانیا، بلژیک، کنیا، ژاپن و ... عکاسی شده است. بخشی از این آثار برای اولین بار در سال 2008 به نمایش گذاشته بود.

در این نمایشگاه کتاب عکس افق‌ها که توسط انتشارات هاتج کانتز منتشر شده نیز ارائه شده است. در این کتاب 160 صفحه‌ای علاوه بر 144 عکس‌های این مجموعه و یادداشت آقای لئونگ، پیکو لییِر نویسنده و مقاله‌نویس، دانکن فوربس مدیر موزه‌ی عکس وینترتور، شارلوت پنبه رییس سابق گروه عکاسی موزه لس‌‌آنجلس و یک گفت‌وگو بین آقای لئونگ و جاشوا چوانگ مدیرمسئول مرکز خلاق عکاسی نیز منتشر شده است.

 

مکزیک | 2008 | از سری افق‌ها

آقای لییِر در مقاله خود این‌گونه می‌نویسد: «بیت‌المقدسِ آتن، اسکندریه‌ی غیرواقعی‌ست». لئونگ شکستگی و اختلال شناور در جهان پست‌مدرنِ ما را به تصویر می‌کشد. فاصله و تاریخ  را از میان مکان‌ها محو می‌کند و در نهایت حس بی‌مرزی را به ما انتقال می‌دهد.

آثار لئونگ، پیش از این در سطح بین‌المللی در اماکن معتبری هم‌چون مجموعه‌ی دائمی موزه‌ی هنر متروپولیتن، موزه هنر مدرن نیویورک، گالری ملی اسکاتلند، گالری ملی کانادا، موزه هنر مدرن سان‌فرانسیسکو، موزه هنرهای زیبای هوستون و ...  به نمایش در آمده است.

او مدال یادبود «جان سیمون» و بورسیه‌ی گوگنهایم را برای مجموعه عکس‌هایش دریافت کرده است. ••  مجموعه عکس افق‌ها را از اینجا ببینید.به اشتراک بگذارید: