نمایشگاه نقشِ خدا؛ هیروشی سوگیموتومترجم: مهدی مرادی‌زاده
۱۳۹۳/۰۴/۲۸

نمایشگاهی از تابلوی نقشِ خدا اثر هیروشی سوگیموتو در گالری فرانکلین در سان‌فرانسیسکو از 11 اردی‌بهشت تا 11 تیرماه به نمایش درآمد. این نمایشگاه اولین حضور «شام آخر - نقشِ خدا» اثر سوگیموتو  در ایالات متحده است. عکسی شامل پنج فریم به طولی بیشتر از هفت متر.

 

 

این اثر ابتدا در سال 1999 به اندازه‌ای مشابه با نقاشی "شام آخر" اثر لیوناردو داوینچی، توسط این هنرمند به ثبت رسید. عکسی که در موزه ایزوی ژاپن گرفته شده بود، اما در سال 2012 در حالی که در زیرزمین خانه‌ی سوگیموتو در نیویورک نگهداری می‌شد توسط طوفان سندی صدمات جدی دید. او تصمیم گرفت تاثیرات دراماتیک به‌هم‌ریختگی رنگ‌ها و موج‌دار شدن کاغذ عکس که توسط آب پدید آمده و بکلی شخصیت عکس‌ها را متفاوت کرده بود، را حفظ کند.

 

 

 

او می‌گوید: تصمیم گرفتم این اتفاق را دست نامریی خدا ببینم که اثر تاریخی من رو با خود آورده و شام آخری که تا تمام مانده بود را تکمیل کرده بود. داوینچی اثرش را پنج‌هزار سال پیش خلق کرده است و توسط گذشت زمان به‌طور زیبایی کهنه و رو به زوال گذاشت. و من مدیون طوفان هستم که اثر مرا تحت فشاری گذاشت که قرن‌ها زمان نیاز بود تا این تاثیرات بر روی آن پدیدار شود.

 

 

در گالری شماره دو همچنین تک عکسی از سوگیموتو به نمایش گذاشته شده است به‌نام "دریای گالیلی، گولان" (1992). منظره‌ای سیاه و سفید با سطحی موج‌دار و افقی تیره. این همان دریایی است که گفته می‌شود مسیح بر روی آن راه رفته، یکی از معجزات حضرت عیسی که در انجیل ذکر شده است. گالری سوم حاوی پنج اثر اوست که در قطع بزرگ چاپ شده ار مجموعه اخیر وی به‌نام "در ستایش سایه‌ها". هر عکس کلوزآپ بزرگی از شعله یک شمع است. شعله‌هایی که به نظر می‌آید از حرارت زیاد باعث سوزاندن کاغذ عکس می‌شوند.

هیروشی سوگیموتو متولد 1948 در توکیوی ژاپن است که هم در نیویورک و هم در ژاپن زندگی و کار می‌کند. از جمله مجموعه آثار او می‌توان به «دورنمای دریا»، «تئاترها»، «شهر فرنگ»، «پرتره ها (شامل پنج پیکره)»، «معماری»، «کشتزارهای آذرخش» و «طراحی‌های فتوژنیک» اشاره کرد.

آثار سوگیموتو در مجموعه‌های گالری تایت لندن، موزه هنر متروپولیتن نیویورک، موزه ملی هنر مدرن توکیو، فاندیشن کارتیر پاریس و بسیاری از موزه‌های دیگر حضور دارند. در سال 2013 مدال رسمی هنر توسط دولت فرانسه به او اعطا شد. آثار او اخیرا طی یک نمایشگاه انفرادی در موزه جی. پول گتی در لس‌آنجلس از هشت ژوئن 2014 در معرض عموم نهاده شده است.به اشتراک بگذارید: