نمایشگاه عکس «دیستوپیای توتستان» در گالری هپتا۱۳۹۴/۰۷/۱۷

نمایشگاه گروهی عکس دیستوپیای توتستان با آثاری از کوروش ادیم، امیر علیمی و اشکان تیرداد از روز 17 مهرماه در گالری هپتا برگزار خواهد شد.

در این نمایشگاه 24 اثر در ابعاد 40×60 سانتی‌متر و 60×104 سانتی‌متر، راوی مکان‌نگاری تأمل‌برانگیزی از فضایی در شمال شهر تهران هستند که با رویکردی انتقادی سعی بر نشان دادن آزمندی برخی ملاکان برای مال‌اندوزی بیشتر و تخریب فضای سبز شهری نموده است.

کوروش ادیم در برای این نمایشگاه می‌نویسد: «شاید این تنها از خصوصیاتِ ملت ایران نباشد و جنگ و تهدید و تعصب تنگناهایی چنین و چنان بیافریند که مردمان جهان ِ سوم در قرنِ اخیر یکسر نگرانِ بود و باشِ خود باشند و البته پس از تامین سکنی و غذا و پوشش و به موازاتِ آن یا لختی پس‌ازآن و به‌مجرداینکه فراغتی از معاش حاصل شد شایسته باشد که رفاه و امنیت و از پس آن فرح و شادمانی حاصل آید و ازآنجاکه مصادیقِ گشایش و لذت و خوشنودی از زیستن و «بودن» در فربه‌گیِ اقتصادی و قدرت حاصل از آن رخ می‌نماید، «دارندگان» همواره‌‌ همان «خواهندگان»‌اند و «خورندگان»!

 

چنگ‌اندازی در خاک و آب به مساعدت آتش طمع و باد دائم التزاید غرور و تمامیت‌خواهی، زمین و سرزمین ما را در معرض بی‌سرانجامی و بدعاقبتی قرار داده است. توتستانی که در سال‌هایی نزدیک در منطقه‌ی غرب تهران (به وسعت هکتار‌ها) مأوا و سایه‌ساز و فرحزاد بود اینک به مددِ قوه‌ی شهوتناکِ خواهندگی منال و مکنت به سوختگاهِ علف و بته و درختچه و درختانِ نامراد مبدل شده است. دارندگانش به بی‌رحمی سوزاندند تا تغییر کاربریِ ملک مددشان کند به افراشتن سازه‌هایی بی‌شکل و بی‌قواره و انبوه گرچه حفره‌ی طمعشان را حاشا که همه‌ی خاک ِ توتستان پُر کند.

کاش جای تغییر کاربری این خاک تغییری در احوالات کج مج خود می‌دادند و زیستگاهِ چندین نباتِ حیات را به ناکجا آبادی بدمنظر و باش گاهِ تخدیر و بودگاه ِ مهاجرین و پنهان گاه غربتیان و ناهنجاران ِ اجتماعی مبدل نمی‌کردند. عکس‌های پیش رو ترکیبات و تقسیماتی با نظرگاه‌های انتقادی زیست‌محیطی دارند.

اگرچه توجه زیبایی‌شناسانه به موازات نگاه دلسوزانه و منتقدانه در این مصداق ِزیست شهری اندوهناک به جد لحاظ شده. برخی از آثار ارائه‌شده با نمایش موشکافانه‌ی خاک و خواستگاه زمینیِ شهری وضعیتی نابسامان و مغشوش و فضایی برای تلنبارِ زباله و جامدات بی‌سبب و فضولاتِ فیزیکی ساختمانی را نشان می‌دهد و برخی دیگر گیاهان سوخته و از کف رفته با بی‌رحمی دست‌های سوزاننده و توده‌های بی‌شکل و بدشکل سازه‌هایی که در آبی مکدر آسمان و ابرهای الکن و ناتوانی که بارانی را نوید نمی‌دهد در کادر عکاس جلوه‌نمایی می‌کند.»

 

 دکتر معصومه ابتکار، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست هم یادداشتی برای عکس‌های این نمایشگاه نوشته است. در بخشی از یادداشت ایشان آمده است: «...انعکاس این لطمه را شاید بیش از هر جا بتوان در روح حساس هنر جستجو کرد؛ آنجا که انتقال پیام بهتر صورت می‌گیرد و انگیزه برای مقابله با روندهای مخرب هم بیشتر ایجاد می‌شود. افزایش آگاهی‌های عمومی مردم به کمک هنرمندانی که در حوزه‌های مختلف، دغدغه محیط‌زیست دارند، فرصت مغتنمی برای مسوولان و متولیان است تا به پشتوانه مردم آگاه و وجدان‌های زنده به اهداف خود برای توسعه پایدار دست یابد. اگرچه در کنار چنین حرکت‌هایی، ضرورت دارد موضوع در برنامه‌ریزی شهری، در اجرای طرح‌های تفصیلی و در نظارت بر امور شهرسازی از سوی شورا‌ها موردتوجه خاص قرار گیرد...»

 

  • گشایش: روز جمعه 17 مهر ساعت 16 تا 21
  • بازدید: هرروز تا 24 مهرماه از ساعت 16 تا 20
  • نشانی: تهران، خیابان پاسداران، خیابان اختیاریه جنوبی، خیابان رازقی شمیرانی، شماره 30، گالری هپتا


به اشتراک بگذارید: